Přesnější stanovení cukrů pomůže diabetikům

Zlín 18. 02. 2022 - Jak zpřesnit měření cukrů v krvi? Na tom pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) a Centra výzkumu obouvání (CVO) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně společně s výzkumníky z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka (UPJS) v Košicích. Přesné stanovení  cukru v krvi je totiž  velmi důležité pro nastavení množství   aplikovaného inzulínu.
Vědci vynalezli nové složení povrchu samotného testovacího senzoru, mezi veřejností známého jako proužek, který se vkládá do glukometru. Ten nyní dokáže až o 70%  přesněji stanovit obsah cukru v krvi. Navržený senzorický povrch je určen pro elektrochemické glukometry, které měří množství  cukru v krvi podle biochemické reakce vyvolané elektrickým proudem.
„Základem nové kompozice je polysacharid chitosan, který má schopnost vázat vodivé kovy. Správná kombinace těchto dvou základních komponent  zvyšuje odezvu  elektrického proudu na přítomnost  glukózy, a to  umožňuje  velmi přesné stanovení cukrů v krvi,“ popisuje prof. Petr Sáha, garant skupiny Energetické a kompozitní materiály, kterou vede v Centru polymerních systémů.
„Současné glukometry pracují na principu oxidace glukózy za přítomnosti enzymu. Ten je ale nestabilní, a proto se ho snažíme nahradit nanočásticemi, které by usnadnily přesnější stanovení cukru anebo případně také inzulínu. Náhradou tohoto enzymu nanočásticemi by navíc mohlo dojít k výraznému snížení ceny samotných senzorů,“ upřesňuje prof. Renáta Oriňaková, řešitelka projektu z Katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Přírodovědecké fakulty UPJŠ v Košicích.
„Takto připravené senzory budou stabilnější, přesnější a rychlejší. A zároveň budou mít delší životnost a menší nároky na skladovací podmínky,“ dodává dr. Ivana Šišoláková, členka výzkumného týmu. Zatímco současné senzory mají životnost přibližně půl roku, u těch inovovaných by to mohlo být až pět let.
Princip nového způsobu měření cukrů je již chráněn přihláškou vynálezu, který nyní posuzuje Český patentový úřad. Současně na obou univerzitách probíhá intenzivní příprava různých kombinací senzorických materiálů tak, aby bylo dosaženo co největší citlivosti senzorových proužků. Předpokládá se, že v průběhu několika měsíců bude přistoupeno k praktickému testování připravených prototypů.

Kontakt:
Mgr. Petra Svěráková
Tisková mluvčí
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel: 777 852440

Kontakty

Vedení
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright 2017 © Centrum polymerních systémů. Všechna práva vyhrazena
Dodavatel webu: Digitální #agentura Weboo